הדברת פרעושים


הדברת פרעושים – מבוא

הפרעושים הנם טפילים מקבוצת "חרקים מחוסרי כנף".

אורכם מגיע עד כשלושה מילימטר והם ידועים ביכולת הקפיצה שלהם ממקום למקום. צבעם הוא בין אדום לשחור, גופם שטוח בצדדים ומקנה להם יכולת מעבר מהיר בין שיערות גופו של בעל החיים.

פרעושים מצויים בעיקר על פרוותם של בעלי חיים מדממים שמהם הם ניזונים. פרעושים עשויים להיטפל גם לבני אדם.

הפרעוש, חי בממוצע כ – 27 יום. חייו מורכבים מארבעה שלבים:

 1. ביצה
 2. זחל
 3. גולם
 4. בוגר

 

נקבת הפרעוש מטילה כ- 30 ביצים ביום. ההטלה מתבצעת על פרוות בעל החיים ומשם אלה נופלות מבעל החיים אל פני האדמה ובוקעות במקומות המרבץ של החיה.

הפרעוש הנו בעל מחזור חיים "גלגול מלא". בשלבי הזחל והגולם הוא מבלה את רוב זמנו על פני הקרקע ואילו רק בשלב בגרותו, ניזון מדמו של בעל החיים.

פרעושים עשויים להימצא בביתכם גם אם אין ברשותכם בעל חיים. קיים סיכוי להעברת הפרעושים כששהייתם בביתו של אחר. אפשרות נוספת הנה הימצאותם של חתולי רחוב בסמוך לביתכם או אפילו בחצר הבית שלכם. הפרעושים בעלי ניתור גבוה וקצב התרבות מהיר וכאשר אתם באים במגע עם בעלי החיים, הפרעושים מזהים מקור "מזון" (דם) ומיד מתנפלים ומגיעים אתכם הביתה.

 

זיהוי פרעושים בסביבת הבית ועל בעל החיים

בניגוד ליתושים, פרעושים אינם עושים רעש וקשה להבחין בהימצאותם נוכח גודלם הזעיר. יחד עם זאת, יש מספר אינדיקציות שעל פיהם ניתן לדעת האם הדבר המטריד אתכם ואת בעל החיים שלכם הינו פרעוש. גם פרעוש אחד על פרוות בעל החיים מספיק, זהו סימן שיש כמוהו עוד רבים.  הסתכלות על פרוות בעל החיים יכולה לענות על השאלה "האם לחיה שלי יש פרעושים?" .

במידה ותמצאו נקודות שחורות על הפרווה, שימו אותן בתוך כלי מים או על נייר טואלט לבן ובדקו האם הם מתמוססים והופכים לאדומים, במידה וכן, מצאתם צואת פרעושים, הרי הוא דם שעוכל.

בנוסף לגירוד, אם אתם מזהים אצל בעל החיים שלכם גם התקרחות ונשיכות עצמיות זהו סממן לפרעושים. למעשה, זוהי תוצאה של אלרגיה הקשורה בפרעושים שחתולים וכלבים רבים סובלים ממנה. הרגישות היא לא מהפרעוש עצמו אלא מהרוק שהוא מייצר בעת העקיצה. הגירודים והפציעות שאלרגיה זו מעוררת יכולה לגרום לדלקות עור קשות ובעל חיים אשר נעקץ לעיתים תכופות יכול לסבול גם מאנמיה קשה .

גם בני אדם נעקצים על ידי פרעושים, ההבדל היחיד הוא שדמם של בני אדם לא יכול להזין פרעושים לאורך זמן כמו דמם של בעלי החיים.

בשונה מיתושים, פרעושים עוקצים מקום מסוים על הגוף מספר פעמים ולכן ניתן יהיה לראות עקיצות צמודות ולזהות שיתכן ומדובר בפרעוש.

הדברת פרעושים יעילה חייבת להתבצע תוך טיפול משולב בבעלי החיים הפונדקאים ובסביבה. הפונדקאים הנפוצים בבתים – חולדות, כלבים וחתולים, מסתובבים במקומות שונים, נפגשים עם בעלי חיים אחרים וקולטים מהם פרעושים חדשים. בעלי חיים משוטטים שאינם בני בית ממש, כגון חתולי רחוב וכלבים משוטטים עלולים גם הם לגרום למפגעי פרעושים חמורים בחצרות ובבתים.

 

הדברת פרעושים – טיפול לפני הדברה

בטרם תבוצע פעולת ההדברה, יש לבצע מספר פעולות מקדימות על מנת לייעל את ההדברה:

 1. שאיבת מקומות המרבץ של חיות המחמד, הסדקים וכל מקום מסתור אחר, בעזרת שואב אבק רב עוצמה.
 2. שאיבה, ניעור וחשיפה לשמש של השטיחים, הספות, הכורסאות, המזרונים, וכד'.
 3. רצוי להשתמש בשקיות שואב אבק חד פעמיות ובסיום השאיבה, לרססן בחומר הדברה מאושר על פי החוק לקטילת הפרעושים והזחלים שישאבו לתוכה.
 4. לאחר סיום פעולות השאיבה יש להקפיד לסגור את השקית ולסלק אותה מייד למקום רחוק ממקום המפגע.
 5. יש למנוע, עד כמה שאפשר, כניסת כלבים וחתולים משוטטים לחצר. יש לשקול פעולות הומניות לוויסות אוכלוסיות חתולי הרחוב בשיתוף האגודות המתמחות בהגנה על בעלי חיים ובטיפול בהם.
 6. גירוף, איסוף והרחקת שכבת הקרקע העליונה באזורים בהם קיימת סבירות גבוהה להמצאות דרגות הפרעושים הצעירות.
 7. במידת האפשר אפשר לנסות למנוע התפתחות דרגות הפרעושים הצעירות באמצעות הרטבת יתר של האזורים המועדים להתפתחותם.
 8. קשירה ומניעת שוטטות של כל בעלי החיים באזור, עד לחלוף הנגיעות.
 9. מניעת כניסה של בעלי חיים מאזורים אחרים.
 10. טיפול סביבתי באזורים שבעלי החיים נמצאים בהם, בפרט לאחר הגבלת הניידות שלהם, ובכל האזורים הנוספים אשר אליהם הגיעו בעלי החיים ואשר בהם קיימת סבירות גבוהה להתפתחות הדרגות הצעירות – מקומות מרבץ והתכנסות בעלי חיים בהם קיימת לחות גבוהה וחומר אורגני בקרקע.
 11. באזורים בהם מצויות חולדות נורווגיות, וכאשר זוהתה או יש חשש לקיום נגיעות של החולדות בפרעוש החולדה, יש לטפל בו זמנית בחולדות ובפרעושים.

 

טיפול בבעלי חיים

הטיפול בבעלי החיים יכול להתבצע הן על ידי הבעלים שלהם או לחילופין על ידי וטרינרים מוסמכים. הטיפול יבוצע באמצעות תכשירים מורשים שאושרו על ידי השירותים הווטרינרים

בדיקה קבועה של חיות המחמד לגילוי מוקדם של הדבקה, מאפשרת טיפול מיידי בבעלי החיים לפני התרבות והתבססות אוכלוסיית פרעושים גדולה.

תספורת ושמירה על פרווה קצרה בחיות שנהוג לספרן, יעזרו לגילוי מוקדם של הדבקה ולטיפול יעיל.

שימוש בקולרים דוחי פרעושים יכול לעזור במניעת הדבקה.

השמדת הפרעושים הקיימים על בעלי החיים יכולה להיעשות באמצעות ריסוס, איבוק, טפטוף, חפיפה או הטבלה, על פי הנחיות התווית או הוראות הרופא הווטרינר המטפל, בתכשירים שאישרו השירותים הווטרינריים למטרות אלה.

 

הדברת פרעושים – איך מדבירים?

ריסוס פרעושים יבוצע בתכשירים בפורמולציה רגילה או מיקרוקפסולרית בתכשירים המאושרים לשימוש נגד פרעושים.

מאחר וקיים סיכוי שחלק מהדרגות הצעירות של הפרעוש, יצליחו "לשרוד" את פעולת ההדברה, רצוי להוסיף ריסוס בתכשיר המכיל מווסת גדילת חרקים (מג"ח).

תכשירים אלה פוגעים בשלבים המוקדמים של החרק ומונעים את השלמת הגלגול ולפיכך, את הופעת הבוגרים שהם אלה שמהווים את המטרד.