הדברת עש


עש הוא למעשה כל חרק ממשפחת הפרפרים שאינו פרפר. ברחבי העולם אנו מודעים ליותר מ-20 אלף מנים שונים של עש, כאשר סוגי העש המוכרים לכולנו הם העש הצועני המסב נזק רב לגידולי שדה ועש הבגדים הידוע לחיבתו הגדולה לאריגים ובגדים מכל סוג. מין נוסף של עש הנפוץ בסביבת המגורים המודרנית הוא עש המחסן המכרסם בצורה שיטתית בכל הנקרה בדרכו בתוך שטחים אפלים וקרירים. בשורות הבאות נתמקד בעש הבגדים ועש המחסן ונציג בפניכם מספר דרכים לאיתור הנגע ולהדברתו.

עש המחסן

עש המחסן הינו עש המופיע לרוב באזור המטבח במקומות בהם מאוחסנים מוצרי מזון. הימצאותו מותירה תוצרת לוואי הכוללת בין היתר נשלי עש, פקעות עש, קורים והפרשות שונות. כמו כן, עלול להיווצר מצב בו תחשפו לזחלי עש או פרפרי על המצויים בתוך אריזות מזון סגורות וזאת מהסיבה שעש המחסן מסוגל לחדור דרך שקיות ניילון ומוצרי אריזה מקרטון.

עש הבגדים

סוג עש זה נפוץ בעיקר בחדרי השינה בחלל המגורים. עש הבגדים עלול לייצר הרס של ממש לכל סוגי הבגדים והאריגים המוחזקים על ידיכם בארונות הבגדים, כאשר חורים וסימני כרסום על גבי הבגד הם הסימנים להופעת עש הבגדים בשטח המגורים שלכם.

בשני המקרים, הדברת עש חובה לבצע על ידי מדביר מקצועי ומוסמך הפועל לזיהוי סוג העש והתאמת אופן ההדברה. הדברת עש מיושמת בין היתר באמצעות שימוש באבוקות עשן וערפול קר באמצעות חומרי הדברה שונים.

במקביל לפעולות ההדברה ניתן לבצע פעולות מנע הכוללות ניקיון קפדני של ארונות המטבח והמקרר, הקפדה על אריזת פריטי מזון בתוך קופסאות אטומות בנוסף להנחתן בתוך שקיות סגורות, רכישת מוצרים להרחקת עש הבגדים והצבתן בארונות הבגדים, אוורור הבגדים המונחים בארון מעת לעת, שאיבת אבק משטח הארון ומשטח ארונות המטבח ועוד.

כמו בכל פעולת הדברה אחרת, גם הדברת עש מחייבת אתכם לקבל הנחיות מדויקות מטעם המדביר המוסמך אותו זימנתם לצורך ביצוע העבודה, לפני ואחרי ביצוע פעולות ההדברה. שימו לב- הדברת העש מיושמת באזורים הפעילים ביותר בשטח המגורים של כולנו: המטבח וחדרי השינה, ולכן חשוב להקפיד על קבלת הנחיות ברורות ומפורטות מטעם המדביר המבצע את העבודה.