חידקונית הדקל האדומה


חידקונית הדקל

חידקונית הדקל האדומה הינה מזיק פולשני שהתגלה בארץ לראשונה בשנת 1999, זוהי חיפושית בעלת חדק שגודלה נע בין 2-5 ס"מ וצבעה חום אדמדם הנחשבת לאחד המזיקים הקטלניים וההרסניים ביותר עבור עצי הדקל, בייחוד הדקל הקנרי ודקל התמר.

החיפושית נפוצה כיום בכל רחבי הארץ ותוקפת את עצי הדקל בשטחים חקלאיים, בשטחים ציבוריים ובגינות הפרטיות. הלחות הגבוהה מחד ומספר רב של עצי הדקל מאידך יצרו סביבה מושלמת ומותאמת למזיק ההרסני להתבסס ולהתפשט בישראל.

גרימת הנזק לעצים נעשית מתחת לפני השטח, בתוך חלל הגזע,  על ידי זחלי החיפושית באופן שגורם להרס ולמות עצי הדקל באמצעות כרסום פנים הגזע.

בדרך כלל, הסימפטומים הראשונים של הנזקים לעצים, סמויים מן העין ומתגלים רק בשלבי הרס מתקדמים, לאחר שכבר נגרם נזק כבד לעץ.

תהליך השמדת העצים  מתחיל לאחר הטלת כמה מאות ביצים על יד נקבת החיפושית במקומות שונים בעץ שמתוכו בוקעים, תוך מס' ימים מועט, זחלים לבנים עם ראש חום ובעלי לסתות חזקות הניזונים מרקמת העץ הפנימית. זהו תהליך של כרסום בלתי פוסק המלווה בחפירת תעלות ומחילות בגזע ובבסיס כפות עץ הדקל. פעולות אלו של הזחל גורמות להיחלשותו של העץ ולבסוף למותו וקריסתו תוך מספר חודשים.

החיפושית גורמת לנזקים כלכליים כבדים עצומים למטעי התמר, לעצי הדקל ולשדרות עצי הנוי ובנוסף קיימת גם סכנה בטיחותית ממשית  של קריסת עצים מתים על עוברי אורח ולהרס תשתיות.

חשוב לזכור !!!

ניטור וגילוי מוקדם של מוקדי הנגיעות, על ידי אנשי מקצוע מיומנים, הוא המפתח להתמודדות עם המזיק מאחר ולחיפושית יכולת ריבוי  יוצאת דופן כאשר נקבה אחת יכולה להעמיד תוך שנה בין שלושה לארבעה דורות ובסה"כ כמיליון חיפושיות לערך. על זה יש להוסיף את יכולת התעופה המרשימה שלה המאפשרת התפשטות והתבססות מהירים.

הדברת החיפושית הינו תהליך מורכב הדורש ידע נרחב ומעמיק על המזיק וכולל בתוכו אמצעי ניטור מקדים ושיטות הדברה שמותאמות לאזור הנגוע . הטיפול מיושם באופן שיטתי וקבוע לאורך כל השנה על מנת לצמצם ולשלוט בהיקף התופעה.

ברק שירותי תברואה והדברה  בעלת ניסיון רב בהתמודדות עם חיפושית הדקל האדומה   בכל רחבי הארץ וברשותה כל הכלים המקצועיים לטיפול במזיק.