הדברת חולד


אנשים רבים נוטים להתבלבל ורואים בחולד הארצישראלי סוג של חפרפרת. החולד הוא למעשה ייצור מכרסם ממשפחת החולדיים. ייצור זה חי במחילות מתחת לפני הקרקע, ובדומה לחפרפרת גם הוא סובל מעיוורון בשל תנאי ההסתגלות לחיים במחילות עפר מתחת לאדמה.

 

החולד הארצישראלי חי בתוך מחילות ששטחן הממוצע מגיע למערכת תת קרקעית של 340 מטרים רבועים! כאשר תלולית העפר הנראית מעל פני הקרקע היא למעשה המקום בו החולד מותיר את פסולת העפר במהלך הקמת המחילה. החולד נפוץ בישראל בעיקר בשדות גידול חקלאיים ובגינות נוי, ובשני המקרים הוא ניזון בגידולים מתחת לפני השטח.

 

הדברת חולד מתאפשרת במספר שיטות הכוללות בין היתר:

 

  • הדברה באמצעות רעלים- שיטה זו מיושמת בעיקר בשדות גידול חקלאיים והיא מיושמת על ידי מדבירים מוסמכים ומקצועיים בלבד, האחראיים גם על ביצוע פעולות ביקורות וניטור לאורך זמן.
  • הדברה באמצעות מלכודות ייעודיות- מלכודות אלו נוצרו בחו"ל ללכידת חפרפרות, ובארץ הן משמשות לצרכי לכידת החולד הארצישראלי. מלכודת זו מוצבת לרוב במקום בו מופיעה תלולית העפר, וכאשר החולד מזזה כי מישהו "הזיז את גבעת העפר שלו", הוא פועל לכיסוייה וכך הוא נלכד במלכודת. במסגרת פעולה זו ניתן לעשות שימוש גם בפיתיונות רעילים.
  • הדברה באמצעות צלילי קול- בדומה לחולדות גם החולד הארצישראלי רגיש לצלילי קול המופקים ממכשירים ייעודים. צלילים אלו מזיקים ברמה הפיזית לחולד והוא נאלץ לנטוש את המקום בו הוא נמצא.

ישנן שיטות נוספות הנעזרות בהצבת דחלילים רבים בשטח האדמה או בטפטוף חומר האקונומיקה על גבי פתח מנהרות החולד, אך שתי השיטות הנ"ל נחשבות לפחות אפקטיביות להדברה והרחקת החולד, וזאת בשל העובדה שהן מרחיקות את החולד למספר ימים, או לחילופין, הן גורמות לו לחפור מחילות חדשות מספר מטרים ספורים מהמחילות הקודמות.

 

הדברת חולד, כמו כל הליך הדברת מכרסמים אחר, מומלץ לבצע אך ורק לאחר היוועצות מקדימה עם מדביר מקצועי, מוסמך המתמחה בתחום זה. כמו כן, חשוב לבחור את חלופת ההדברה המותאמת לסביבת המגורים הפרטית שלכם. במידה ואתם מגדלים חיית מחמד בשטח המגורים, הימנעו מהצבת חומרים רעילים בגינה או בחצר.