הדברת דבורים


הדברת קיני דבורים בדומה להדברת קיני צרעות חייבת להתבצע על ידי מדביר מקצועי ומוסמך הנוקט בכל אמצעי הזהירות והבטיחות הנדרשים. דבורים בשטח המגורים הינה תופעה האופיינית בעיקר לבתים פרטיים שבשטח החצר ממוקמת גינת פרחים כזו או אחרת, או לחילופין, בעלי בתים פרטיים המתגוררים בסמוך למקומות רווי צמחיה.

הדברת דבורים מיושמת באמצעות מספר שיטות הדברה הכוללות בין היתר: הדברה ישירה על גבי קן הדבורים, הדברה באמצעות פיזור פיתיונות רעל ובאמצעות הנחת מלכודות שמטרתן העיקרית היא הרחקת הדבורים מהשטח וכפועל יוצא מכך הרחקת קיני דבורים באזור מגוריכם.

התקופה המומלצת ביותר ליישום פעולות חיסול קיני דבורים היא במהלך חודש האביב- קיץ, כאשר הדבורים עמלים על בניית הקן. הימצאות קיני דבורים בתוך שטח המגורים נפוץ בעיקר בגזעי עצים וענפי עצים הנמצאים בסמוך למקום המגורים, חורים וסדקים בתוך קירות המבנה. הדברת הקינים חובה לבצע בשל עקיצתן של הדבורים, דבר העלול להוביל במקרים קיצוניים של רגישות יתר גם לסכנת חיים, ולכן מומלץ לפעול לצורך כך מהרגע הראשון בו זיהיתם קן דבורים בסביבת המגורים.

ריסוס הקן באמצעות חומר כימי מחייב את המדביר לנקוט בכל אמצעי הזהירות הנדרשים, לרבות, לבישת חליפה מיוחדת אשר נועדה להגן על המדביר מפני עקיצות. זכרו- דבורים עוקצות כאשר הן חשות בסכנה, ולכן מומלץ להרחיק את בני המשפחה מהאזור בו מתבצעת פעולת ההדברה.

הדברת דבורים באמצעות הצבת פיתיונות מזון רעילים מחייבת אתכם להכיר את סוג הרעל המצוי בפיתיון ואת דרכי ההתמודדות במידה וחומר זה בא במגע עם בני אדם. פעולה זו איננה מומלצת ליישום באזור מגורים והיא מיושמת בעיקר בשדות גידול חקלאי. הפעולה מבוססת על העברת הרעל באמצעות הדבורים ישירות אל תוך הקן, כאשר הנחת הפיתיון בתוך הקן גורם להשמדתו לאחר תקופה קצרה.

שימו לב- קיני דבורים עלולים להכיל אלפי דבורות בתוך קינים הנראים למראה עין קטנים וזניחים. כל מגע בקן יגרום ליציאתן של אלפי דבורים שיעשו הכול על מנת לעקוץ את העומד מולם, ולכן חשוב להקפיד על נקיטת כל אמצעי הזהירות הנדרשים.